Tillæg til kontrakt vedrørende DWDM-system med henblik på udvidelse af DWDM-systemet

Hange

Ei ole määratletud
05.02.2025 16:48 (GMT+02:00)

Hankija

BaneDanmark BaneDanmark
Emma Hagen Nielsen
Carsten Niebuhrs gade 43
1577 København V
Taani

Eesmärk

I forbindelse med Udbud af DWDM-system, jf. reference 324779-2020, blev der indgået en kontrakt mellem Banedanmark og ECI Telecom Ltd om etablering af et DWDM-system, samt efterfølgende support- og vedligehold. Kontrakten blev indgået i overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) med bekendtgørelsesnummer 605598-2020.

Banedanmarks DWDM-system var oprindeligt dimensioneret til primært at fungere som bærertjeneste for det grundlæggende datanetværk i Banedanmarks operationelle IT. Den teknologiske udvikling har medført, at flere tilstødende netværk har behov for at anvende DWDM-systemet. Derudover har kravene fra de tilstødende netværk ændret sig siden design og installation af DWDM-systemet, og der er sket designændringer i både core- og accessnetværk, hvilket stiller yderligere krav til DWDM-systemet. Som en følge heraf er det blevet nødvendigt at ændre i dimensionering og foretage en kapacitetsudvidelse af DWDM-systemet, herunder for at sikre transmissionshastigheden og redundansen i systemet.

Dimensioneringen og kapacitetsudvidelsen af DWDM-systemet består af

supplerende vareleverancer fra den eksisterende leverandør. Disse er nødvendige

for at sikre funktionsdygtigheden og formålet med DWDM-systemet, navnlig at det

skal være basen for hele Banedanmarks signalinfrastruktur, samt for at sikre den

planlagte levetid for systemet. Dimensionsændringen og kapacitetsudvidelsen

består af følgende:

• Udvidelse med 7 ekstra basisnoder til de eksisterende 31, for at sikre tilstrækkelig

kapacitet og redundans

• Supplerende udstyr for at sikre redundans og at transmissionshastigheden i det eksisterende backbonenet kan udvides fra 10 Gb/s til 100 Gb/s

• Yderligere reservedele

DWDM-systemet er et sammenhængende netværk bestående af specialenheder,

som anvender tilpassede kommunikationsprotokoller, inklusive proprietær software

og kildekoder, og hvor der er krav til interoperabilitet mellem såvel systemets

hardware komponenter som software komponenter. Det er derfor alene den

eksisterende leverandør, som kan levere de nødvendige supplerende varer til

udvidelsen af DWDM-systemet.

På den baggrund har Banedanmark indgået et tillæg til den eksisterende kontrakt, om at anskaffe de supplerende vareleverancer fra den eksisterende leverandør med hjemmel i Forsyningsvirksomhedsdirektivet art. 89, stk. 1, litra b. For at sikre gennemsigtighed om ændringen af kontrakten, offentliggjorte Banedanmark en bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed, jf. jf. bekendtgørelsesnummer 728229-2024.

Ændringen medfører en forøgelse af kontraktsummen på i alt 8.660.450 DKK.

Mercell Estonia OÜ

Mercelli gruppi kuuluv Euroopa juhtiv e-hanke keskkond vahendab infot ostjate ja tarnijate vahel.

Kontakt

Mercell Eesti kasutajatugi

+372 683 6785
Mercell Estonia OÜ | Põhja puiestee 21C, 10143 Tallinn, Eesti