RFI Multiplex-FL assay instrument

Informasjon

27.03.2026 08.44 (GMT+01:00)
09.04.2026 23.59 (GMT+02:00)

Innkjøper

Region Skåne Region Skåne
Haris Ribic
Västra Storgatan 12
29189 Kristianstad
Sverige
232100-0255

Kort beskrivelse

Vi har utvecklat in-house metoder för att kunna mäta olika parametrar i patienter med blödarsjuka (hemofili) på en Multiplexplatform. Det finns inga kommersiella kit för de parametrar vi behöver mäta: Anti-faktor VIII (FVIII) och anti-faktor IX (FIX) antikroppar och FVIII och FIX antigen.

Med ett nytt instrument förväntar vi oss att det är helt kompatibelt med det nuvarande så att vi kan använda samma analysprotokoll. Analyserna uppsatta på detta instrument är unika på så sätt att de är validerade och utvecklade under flera års tid och vi har publicerat anti-FVIII metoden, refererar till artikel av Martin et al Haemophilia 2023 Jan;29(1):336-347 (Bilaga 1).

Om instrumenten ska ersätta varandra, krävs att samtliga arbetsmoment – från metoduppsättning till analys och bedömning – kan utföras på båda instrumenten på samma sätt. Samtliga etablerade metoder måste dessutom kunna analyseras på det nya instrumentet utan att metoduppsättningen behöver ändras (ref 1).

Detta betyder att det nya instrumentet måste vara utrustat med:

1) Samma multiplexmetodik med dubbel avläsning av klassificeringslaser/diode (identifierar vilken kulregion det är) och reporterlaser/diode (kvantifierar signalen från analyten)

2) Måste kunna analysera samma färgkodade mikrosfärer/kulor som dessutom är magnetiska, vilket förenklar handhavandet

3) Etablerade analys- och standardprotokoll från instrumentmjukvaran måste kunna överföras på ett enkelt sätt till det nya instrumentet

Analysen utförs i en 96-hålsplatta och vi använder en plattvätt med biomagnetisk separation som är anpassad för systemet.

Filer (klikk på filnavn for å laste ned)

Tittel Størrelse
Information-3.pdf 198 KB
Samtliga bifogade dokument.zip 1,16 MB

Mercell Norge AS

Del av Mercell-gruppen, en av Europas ledende leverandører av elektroniske anbudsverktøy og informasjon mellom innkjøpere og leverandører i det profesjonelle markedet.

Kontakt oss

Klikk her for å gå til support

+47 21 01 88 05