Polttonesteiden säiliötoimitukset 2024-2026 (2028)

Informasjon

Åpen anbudskonkurranse
29.01.2024 14.10 (GMT+01:00)
02.02.2024 11.00 (GMT+01:00)

Innkjøper

Hansel Oy Hansel Oy
Hansel Oy
PL 1386
00101 Helsinki
Finland
0988084-1

Dato for innlevering er passert

Kort beskrivelse

HANKINNAN KOHDE

Tällä puitejärjestelyllä asiakkaat voivat tilata polttonesteitä omiin polttonestesäiliöihin koko Suomen alueella.

Hankinnan kohteena olevat tuotteet:

- Moottoripolttoöljy

- Kevyt polttoöljy

- Uusiutuva polttoöjly

- Dieselöljy

- Uusiutuva dieselöljy

- Bensiini

Hankinnan kohteeseen kuuluvat lisäksi vapaaehtoisesti tarjottavat muut mahdolliset varavoimakoneiden polttoaineet, AdBlue-liuos, valopetroli sekä nestekaasu. Näiden myynnin on arvioitu olevan vähäistä sopimuskaudella. Puitejärjestelyssä voidaan toimittaa tai välittää myös polttonestehankintoihin oleellisesti liittyviä muita tuotteita, kuten esim. polttonesteeseen lisättäviä erillisiä lisäaineita.

Hankinnan kohteeseen ei sisälly polttonesteiden hankinnat jakelu- tai huoltoasemilta.

Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Hankinnan kohteen kuvaus".

SOPIMUSKAUSI

Puitesopimus tulee voimaan kun se on allekirjoitettu. Tavoitteena on, että puitesopimus tulee voimaan 1.3.2024. Puitesopimuksen voimassaolo päättyy 30.4.2026. Sopijapuolilla on oikeus jatkaa puitesopimuksen voimassaoloa enintään kahdella (2) enintään yhden (1) vuoden pituisella optiokaudella puitesopimuksen ehdoin. Sopijapuolet päättävät yhdessä siitä, käyttävätkö ne mahdollisuutta jatkaa sopimuskautta. Puitesopimuksen viimeinen voimassaolopäivä on 30.4.2028, jos optiokaudet hyödynnetään täysimääräisinä.

Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä 3 olevan puitesopimuksen luku 6.

PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS

Puitejärjestelyn arvioitu arvo on 85-135 miljoonaa euroa (alv 0 %) sisältäen myös optiokaudet. Puitejärjestelyn enimmäisarvo on 135 miljoonaa euroa (alv 0 %).

Yllä mainittujen polttonesteiden kokonaistoimitusmäärä on noin 23 miljoonaa litraa vuodessa. Määrän odotetaan laskevan noin 2-3 miljoona litraa vuodessa sopimuskauden aikana, koska puitejärjestelyä käyttävät Asiakkaat ovat arvioineet vähentävänsä polttonesteiden käyttöä.

Filer (klikk på filnavn for å laste ned)

Tittel Størrelse
Polttonesteiden säiliötoimitukset 2024-2026 (2028).pdf 665 KB
Polttonesteiden säiliötoimitukset 2024-2026 (2028).zip 1,61 MB

Mercell Norge AS

Del av Mercell-gruppen, en av Europas ledende leverandører av elektroniske anbudsverktøy og informasjon mellom innkjøpere og leverandører i det profesjonelle markedet.

Kontakt oss

Klikk her for å gå til support

+47 21 01 88 05