Hanke lühikirjeldus
Tämän puitejärjestelyn kohteena ovat kotimaan junamatkustuspalvelut työ- ja virkamatkustuksen tarpeisiin Suomessa tarjouspyynnön liitteessä 1 kuvatuille asiakkaille (osa-alue 1) ja asevelvollisten junamatkustus Suomessa (osa-alue 2). Puitejärjestely kattaa kaikki junamatkustuksen Suomen reitit, joilla tarjoaja liikennöi ja joille tarjoaja myy lippuja. Puitejärjestelyn kohteena eivät kuitenkaan ole HSL-lähiliikenteen liput.
Puitejärjestelyn kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteissä 2 "Hankinnan kohteen kuvaus Työ- ja virkamatkustus" ja 2.1 "Hankinnan kohteen kuvaus Asevelvolliset".
PUITEJÄRJESTELYN LAAJUUS
Osa-alueiden 1 "Työ- ja virkamatkustuksen junamatkat" ja 2 "Asevelvollisten junamatkat" yhteenlaskettu arvioitu arvonlisäveroton arvo sopimuskaudella on 55 000 000 - 85 000 000 euroa. Ks. myös tarjouspyynnön osa-aluekohtaiset kohdat II.2.4).
Työ- ja virkamatkustuksen junamatkat
Puitejärjestelyn osa-alueen 1 kohteena ovat kotimaan junamatkustuspalvelut työ- ja virkamatkustuksen tarpeisiin Suomessa tarjouspyynnön liitteessä 1 luetelluille asiakkaille.
Osa-alueen 1 arvioitu arvonlisäveroton arvo sopimuskaudella on 30 000 000 - 50 000 000 euroa. Osa-aluetta 1 koskevassa kohdassa II.2.6) Arvioitu arvo on ilmoitettu osa-alueen 1 hankintojen arvioitu arvonlisäveroton enimmäisarvo sopimuskaudella.
Puitesopimukseen perustuvia hankintoja voidaan tehdä puitesopimuksen voimassaolon aikana. Ennen puitesopimuksen päättymistä hankittuihin junalippuihin liittyvän matkustuksen tulee tapahtua kuuden (6) kuukauden kuluessa puitesopimuksen päättymisestä. Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä 3 olevan puitesopimuksen kohta 6.2.
Asevelvollisten junamatkat
Puitejärjestelyn osa-alueen 2 kohteena on asevelvollisten junamatkustus Suomessa.
Osa-aluetta 2 koskevassa kohdassa II.2.6) Arvioitu arvo on ilmoitettu osa-alueen 2 hankintojen arvioitu arvonlisäveroton enimmäisarvo sopimuskaudella. Tarjouspyynnön liitteessä 2.1 "Hankinnan kohteen kuvaus Asevelvolliset" on arvioitu osa-alueen 2 vuosittaista kokonaismatkamäärää.
Puitesopimukseen perustuvia hankintoja voidaan tehdä puitesopimuksen voimassaolon aikana. Puitesopimuksen voimassa ollessa muodostetut asevelvollisten junamatkustuksen kerta- ja kestokäyttökoodit ovat voimassa koodeille määritellyn voimassaoloajan mukaisesti ja niiden perusteella voidaan hankkia junalippuja koodien voimassaolon puitteissa, kuitenkin enintään 12 kuukautta puitesopimuksen päättymisen jälkeen. Ks. myös tarjouspyynnön liitteenä 3 olevan puitesopimuksen kohta 6.3.