IT services: consulting, software development, Internet and support

Informācija

Award of a contract without prior publication of a contract notice in the Official Journal of the European Union
05.04.2014 05:19 (GMT+03:00)

Pasūtītājs

Københavns Kommune Københavns Kommune
Jannie Fjordager
Borups alle 177
2400 København NV
Dānija

Lai saņemtu informāciju par iepirkumiem e-pastā, piesakieties, spiežot uz "Saņemt iepirkumu informāciju" lapas lejasdaļā!

Københavns Kommune, Borups alle 177, For the attention of: Jannie Fjordager, København NV, 2400, DENMARK. E-mail: [email protected]

(Supplement to the Official Journal of the European Union, 25.3.2014, 2014/S 59-099958)

2014/S 068-116698

RE:

CPV:72000000

IT services: consulting, software development, Internet and support

Instead of:

IV.1)

Københavns Kommunes folkebiblioteker er en del af det forpligtende udbud vedrørende indkøb af et fælles nationalt bibliotekssystem med KOMBIT. Dette system er dog blevet forsinket og KOMBIT har meddelt, at et konsolideret system for Københavns Folkebiblioteker først er klar til implementering i Q2 2016. Folkebibliotekerne står derfor i den situation, at der er et behov for et bibliotekssystem fra januar 2015 til Q2 2016, idet den nuværende aftale udløber december 2014. På baggrund af den meget korte periode, vil det være for dyrt at anskaffe et nyt system både for folkebibliotekerne men også for en ny leverandør. Folkebibliotekerne vælger derfor at indgå en ny aftale med Axiell omkring DDELibra, indtil det kan lade sig gøre at implementere det nye bibliotekssystem i Q2 2016.

Read:

IV.1)

Københavns Kommunes folkebiblioteker er en del af det forpligtende udbud vedrørende indkøb af et fælles nationalt bibliotekssystem med KOMBIT. Det nye bibliotekssystem er igangsat senere end først planlagt. Det er på denne baggrund d. 2.3.2014 aftalt mellem KOMBIT og Københavns Kommune, at Københavns Folkebiblioteker kan implementere i Q2 2016.

Københavns folkebibliotekerne står derfor i den situation, at der er et behov for et bibliotekssystem fra januar 2015 til Q2 2016, idet den nuværende aftale udløber december 2014. På baggrund af den meget korte periode, vil det være for dyrt at anskaffe et nyt system både for folkebibliotekerne men også for en ny leverandør. Folkebibliotekerne vælger derfor at indgå en ny aftale med Axiell omkring DDELibra, indtil det kan lade sig gøre at implementere det nye bibliotekssystem i Q2 2016.

Vēlaties saņemt visaptverošu Jūs interesējošās nozares aktuālo iepirkumu informāciju?

Piesakieties Mercell un saņemiet paziņojumus par jaunākajiem iepirkumiem sev svarīgajās nozarēs 7 dienas bez maksas!

SIA Mercell Latvia

Daļa no Mercell grupas – viens no vadošajiem e-iepirkumu platformu un iepirkumu informācijas piegādātājiem Eiropā.

Par uzņēmumu

Par mums
Kontakti

Sazinaties ar mums

Spiediet šeit, lai dotos uz atbalsta lapu

+371 22720771
SIA Mercell Latvia | Dzirnavu iela 37-43, LV-1010 Rīga, Latvija