IT services: consulting, software development, Internet and support

Information

Tilldelning av kontrakt utan att ett meddelande om upphandling först offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning
2014-03-11 04:25 (GMT+01:00)

Inköpare

Københavns Kommunes Forvaltninger Københavns Kommunes Forvaltninger
Inge Rasmussen
Borups Alle 177
2400 København NV
Danmark

Tilldelningsinformation

Københavns Kommunes Forvaltninger, Borups Alle 177, For the attention of: Inge Rasmussen, København NV, 2400, DENMARK. E-mail: [email protected]

(Supplement to the Official Journal of the European Union, 7.3.2014, 2014/S 47-079280)

2014/S 049-081634

RE:

CPV:72000000

IT services: consulting, software development, Internet and support

Instead of:

IV.1) Type procedure:

...

Københavns Kommune besluttede i 2013, at det eksisterende økonomisystem skal udfases og erstattes af et nyt økonomisystem. Det nye økonomisystem vil blive udbudt i 2014. Kapaciteten under den nuværende kontrakt dækker ikke ordregivers behov. Derfor er det nødvendigt at tilkøbe mere kapacitet. Den nødvendige kapacitet indkøbes som en supplerende ydelse til den eksisterende kontrakt. Baggrund: Den eksisterende kontrakt skal dække behovet i en periode, der er længere end oprindeligt forudset. Systemet er igennem årene i stadigt stigende omfang blevet tilrettet med ordregivers specifikke tilretninger og tekniske bindinger. En tilstrækkeligt kvalitetssikret transition, med eventuelt behov for konvertering af data, vil ikke kunne gennemføres inden for tidspunktet for den forventede idriftsættelse af nyt økonomisystem. Da den nuværende kapacitet ikke dækker ordregivers behov, er det nødvendigt at tilkøbe mere kapacitet. Den nødvendige kapacitet indkøbes derfor som en supplerende ydelse til den eksisterende kontrakt.

Read:

IV.1) Type procedure:

...

Københavns Kommune besluttede i 2013, at det eksisterende økonomisystem skal udfases og erstattes af et nyt økonomisystem. Det nye økonomisystem vil blive udbudt i 2014. Kapaciteten under den nuværende kontrakt dækker ikke ordregivers behov. Derfor er det nødvendigt at tilkøbe mere kapacitet. Den nødvendige kapacitet indkøbes som en supplerende ydelse til den eksisterende kontrakt. Baggrund: Den eksisterende kontrakt skal dække behovet i en periode, der er længere end oprindeligt forudset. Systemet er igennem årene i stadigt stigende omfang blevet tilrettet med ordregivers specifikke tilretninger og tekniske bindinger. En tilstrækkeligt kvalitetssikret transition, med eventuelt behov for konvertering af data, vil ikke kunne gennemføres inden for tidspunktet for den forventede idriftsættelse af nyt økonomisystem.

Mercell Commerce

Del av Mercellgruppen, en av Europas ledande leverantörer av elektroniska upphandlings- och anbudssystem på den professionella marknaden.

+46 13 39 00 32 0
Mercell Commerce | Klara Södra kyrkogata 1, 11152 Stockholm, Sverige