Koulukuljetukset 2023 - 2027 ja 1+1 vuoden optiot

Information

02 - Meddelande om upphandling
Öppet förfarande
2023-05-11 10:52 (GMT+02:00)
2023-06-06 11:00 (GMT+02:00)

Inköpare

Paimion kaupunki Paimion kaupunki
Jyrki Lumiainen Lumiainen Jyrki
PL 50
21531 Paimio
Finland
0136169-2

Anbudsfristen har passerat.

Kort beskrivning

Hankinnan kohteena on Paimion kaupungin koulukuljetusten hoitaminen tilausliikenteenä. Avoimella menettelyllä kilpailutetaan koulukuljetusten hoitaminen lukuvuosille 2023-24, 2024-25, 2025-26 ja 2026-27 sekä lisäksi 1+1 vuoden optiot lukuvuosille 2027-28 ja 2028-29.

Kuljetusoppilaiden määrä on noin 250 - 300, sisältäen peruskoulujen oppilaiden lisäksi myös esioppilaita ja mahdollisesti toisen asteen opiskelijoita. Koulukuljetukset suoritetaan Paimion kaupungin vahvistamien lukuvuosiaikataulujen mukaisina oppilaiden koulupäivinä, joita on lukuvuodessa yhteensä enintään 190.

Hankintaan sisältyy neljä osakokonaisuutta:

- Paimion kaupungin säännöllinen koulukuljetuskokonaisuus (useita reittejä, reitit K02 - K12)

- Kilometriperusteinen auto erikseen tilattaviin lyhytaikaisiin tilapäiskuljetuksiin (tarvittaessa myös esteetön ajoneuvo)

- Koulupäivän aikaiset ryhmäkuljetukset liittyen mm. erilaisiin tapahtumiin, tutustumiskäynteihin sekä liikuntatuntikuljetuksiin kauempana sijaitseviin liikuntapaikkoihin

- Kuntarajat ylittävät säännölliset koulukuljetukset Paimion ja Turun välillä sekä mahdolliset kuljetukset myös Paimion ja muiden lähikuntien välillä, joita ajetaan jos ko. kunnissa on oppilaita joiden koulukuljetus on Paimion kaupungin järjestämisvastuulla.

 

Hankinta on jaettu osa-alueisiin reiteittäin. Tarjoaja voi tarjota koulukuljetuspalveluita yhteen tai useampaan reittiin. Hankinta tehdään reiteittäin, kullekin yksittäiselle reitille annettujen tarjoushintojen perusteella.

Osa kuljetusreiteistä edellyttää linja-autoa, osa henkilöautoa tai pienoisbussia. Reittejä ei ole sallittua yhdistää tai ajaa peräkkäin samalla ajoneuvolla ilman Hankintayksikön etukäteistä lupaa.

Jokainen reitti (reitit K02 - K12) sisältää päivittäin vähintään kolme matkaa:

- yksi aamukuljetus oppilaille; koulupäivät alkavat Jokelan koulussa kello 8.50 ja Hanhijoen sekä Vistan kouluissa 9:00.

- kaksi iltapäiväkuljetusta; koulupäivät päättyvät tiistaisin, torstaisin ja perjantaisin kello 13 ja kello 15 sekä lukuvuonna 2023-24 maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 14 ja 15. (Iltapäivän ensimmäisten kuljetusten kellonaikoja (joko klo 13 tai klo 14) voidaan joutua lukujärjestysteknisistä syistä muuttamaan myös eri viikonpäiville tulevien lukuvuosien aikana.)

- näiden kolmen ajokerran lisäksi mahdollisesti 1-2 aamukuljetusreittiä lukujärjestysteknisistä syistä yhtenä tai kahtena koulupäivänä viikossa kuljetusoppilaille, joiden koulupäivä alkaa jo klo 8:00. Näissä kuljetuksissa reittien yhdistely ja muutokset tavanomaiseen verrattuna ovat mahdollisia.

 

Reittien tarkempi kuvaus on tarjouspyynnön liitteenä 1.

Edellytämme, että sopimuskumppanimme sitoutuvat toiminnassaan noudattamaan lakia lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä (504/2002). Toimintaan sovelletaan Suomessa voimassaolevia lakeja.

Dokument (klicka på filnamnet för att ladda ner)

Namn Filstorlek
Koulukuljetukset 2023 - 2027 ja 1+1 vuoden optiot.pdf 1,04 MB
Koulukuljetukset 2023 - 2027 ja 1+1 vuoden optiot.zip 4,06 MB

Mercell Commerce

Del av Mercellgruppen, en av Europas ledande leverantörer av elektroniska upphandlings- och anbudssystem på den professionella marknaden.

+46 13 39 00 32 0
Mercell Commerce | Klara Södra kyrkogata 1, 11152 Stockholm, Sverige