Short description
Tämän kilpailutuksen kohteena on monitoimilaitteet sekä mahdollinen erikseen hankittava turvatulostuspalvelu.
Laitteet tarjotaan Tilaajalle palveluna tarjouspyynnön mukaisesti kattaen;
* laitteiden ja niihin liittyvien tarvikkeiden ja palveluiden toimituksen, asennuksen ja käyttöönoton Tilaajan toimintaympäristössä
* käyttäjäkoulutuksen ja laitteiden käytön tukipalvelut
* laitteen ja palveluissa käytettävien ohjelmistojen ajantasaiset tietoturva- ja ohjelmistopäivitykset
* käyttötarvikkeet
* ylläpidon ja huollon palvelut mukaanlukien etähallinnan, työt, mahdolliset matkat ja varaosat
* sekä käytöstä poistamiseen liittyvät palvelut.
Tähän puitejärjestelyyn valitaan yksi ensisijainen toimittaja. Muut valituksi tulleet toimittajat sijoittuvat kaikki sijalle 2. ilman etusijajärjestystä. Puitejärjestelyn kevennetyt kilpailutukset tehdään kaikkien puitejärjestelyyn valittujen toimittajien kesken. Puitejärjestelyyn valittavat toimittajat ja vertailuperusteet on kerrottu tarjouspyynnöllä kohdassa "Päätöksenteon perusteet".
Puitejärjestelyyn valitaan maksimissaan 5 toimittajaa, kaikkien valittujen tulee täyttää soveltuvuusvaatimukset sekä tarjousten on oltava tarjouspyynnön mukaisia.