Upphandling av prisberäkningar av bygg- och infrastrukturobjekt med syfte att mäta prisnivåskillnaden på jämförbara varor och tjänster mellan länder.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser en prisberäkning av nio (9) olika specificerade byggprojekt så de beräknade priserna ska vara jämförbara mellan olika länder. Prisberäkningar gäller svenska marknadsförhållanden. SCB samordnar genomförande av prisberäkning på uppdrag av Eurostat (EU:s statistikmyndighet), Undersökningen är världsomspännande. Sverige ingår – liksom övriga 28 EU-länder samt Norge, Island, Schweiz, Turkiet, Montenegro, Serbien, Makedonien, Albanien och Bosnien-Hercegovina, - i den ländergrupp som administreras av Eurostat. .Framtagning av köpkraftsparitteter syftar till att mäta prisskillnaden på jämförbara varor och tjänster mellan länder.
Beskrivning av objektet finns i Krav på tjänsten och Mall för upphandlingskontrakt. Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl option beräknas uppgå till ca 660 000kr baserat på 2018 års inköpsvolymer.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas för hela leveransen av aktuella tjänster. Avtal kommer endast att tecknas med en leverantör.
Ingen garanti lämnas om avrop av viss volym eller till vissa värden.
Instruktioner för att lämna anbud
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
TendSign är kostnadsfritt för anbudsgivare och registrering sker via
https://tendsign.com (klicka på "Nya leverantörer"). Support för hantering av upphandlingsverktyget ges på telefon 0771-440 200. För aktuella öppettider för supporten se följande länk:
http://www.opic.com/sv/tendsign/Kontakt/Anbudsutvärdering
Under förutsättning att inkomna anbud uppfyller kraven enligt ovan, kommer det anbud att antas som erbjuder bäst pris.
Lämnade priser i anbudsspecifikationen kommer att utgöra grund för beräkning av det lägsta priset.
Om anbudsvärderingen visar att två eller flera anbud är exakt lika kommer valet av leverantör att ske genom följande förfarande:
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.
E-fakturering
Fakturering ska göras elektroniskt. Vid elektronisk fakturering används standardformatet Svefaktura.
Följande uppgifter gäller för att skicka e-faktura till SCB:
Peppol ID
0007:2021000837
Van Operatör
Visma Commerce
E-fakturaformat
SFTI Svefaktura
Partsid
2021000837
Transportmetod (Protokoll)
STFI Transportprofil BAS
Teknisk mottagningsadress
https://www.proceedo.net/ebms/in/2021000837