Login
Adgang til udbud
Kontakt os
63 13 37 00
Danmark
Danmark
Deutschland
Eesti
Latvija
Lietuva
Norge
Polska
Russia
Suomi
Sverige
World
UK & Ireland
USA
Nederland
България
Danmark
Danmark
Deutschland
Eesti
Latvija
Lietuva
Norge
Polska
Russia
Suomi
Sverige
World
UK & Ireland
USA
Nederland
България
Kontakt os
Login
Toggle navigation
Support
Mercell Danmark Kundeservice
Mercell CTM Dansk Kundeservice (tidligere EU-Supply)
Mercell Udbudsvagten Kundeservice
Mercell Ethics Kundeservice
Mercell Customer Service - TrueLink
Mercell Customer Service - Comcare
Mercell Customer Service DK (P2P)
Mercell Source-to-Contract Danmark
Søg udbud
Hjemmesiden
Udbud
Ojamonkadun vesihuollon saneeraus
Information
Bekendtgørelsestype
 
Type
Procedure
Offentligt udbud
Forventet opstart af tilbudsprocessen
Forventet slutdato for tilbudsprocessen
Offentliggørelse
24-04-2025 15:35 (GMT+02:00)
Tidsfrist
19-05-2025 11:00 (GMT+02:00)
Spørgefrist
Anbefalet dokumentfrist
Accepterer alternative tilbud
Nej
Accepterer alternative tilbud
Nej
Indkøber
Ordregiver
Lohjan kaupunki
Lohjan kaupunki
Afdeling
Kontakt
Timo Mäkinen
Timo Mäkinen
Addresse
Karstuntie 4
08100
Lohja
Finland
CVR nr
1068322-0
Hjemmeside
www.lohja.fi
Tidsfristen er overskredet
Kort beskrivelse
Rakennuskohde sijaitsee Lohjan kaupungin keskustan tuntumassa Myllylammen kaupunginosassa.
Rakennuskohteena on Ojamonkadun vesihuollon saneeraus välillä Laguksenkatu−Ahtsalmenkatu.
Rakennuskohde pitää sisällään vesihuollon saneerausta.
Urakan sisältö on kerrottu tarkemmin urakkaohjelman kohdassa 3.1.
Ojamonkadun nykyinen teräksinen ja valurautainenvesijohto vj 150 uusitaan välillä LaguksenkatuKalkkivuorenkatu rakentamalla uusi vesijohto yhdistetyn pyörätien ja jalkakäytävän kohdalle. Lohjan keskustan puoleisessa päässä teräksinen vesijohto vj 150 TER uusitaan välillä pl 815- Ahtsalmenkatu.
Paalutussuunnassa Ojamonkadun oikealle puoleisille kiinteistöille (harjun puoli) rakennetaan uusi vesijohto ajoradan alitse neljästä kohdasta ja niistä haaroitetaan ajoradan suuntaisesti oikean puolen kiinteistöille. Uudet vesijohtolinjaukset on esitetty suunnitelmapiirustuksissa. Uusittavaan vesijohtoon liitetyt tonttivesijohdot uusitaan.
Lisäksi saneerataan jätevesiviemäri 450B ja siihen liitetyt 150B-tonttijätevesiviemärit sukittamalla välillä Laguksenkatu-Myllärinkatu. Runkoviemärin sukan koko on 450 (poikkeaa asemakuvasta). Lohjan keskustan puoleisessa päässä sukitettavia tonttiviemäreitä (150B) on myös harjun puoleisilla kiinteistöillä, jotka on liitetty 225 MAX-jätevesirunkolinjaan.
Paalulle n. 715 rakennetaan uudet tonttiliitokset (jv ja vj) Porlan aluetta varten. Porlan alueella heti yhdistetyn pyörätien ja jalkakäytävän takana sijaitsee Porlan vedenottamo. Sen kohdilla olevat hulevesivedet johdetaan kauemmaksi vedenottamosta rakentamalla pyörätien alle kaksi hulevesiputkea; toinen keskustan suuntaan ja toinen Kalkkivuorenkadun suuntaan.
Kalkkivuorenkadun ja Ojamonkadun välisellä alueella sijaitsevan Kalkkivuorenkadun vedenottamon läpi on johdettu kiinteistöjen 160M-jätevesiviemärilinja. Tämä sukitetaan ja linjan kaivot saneerataan.
Sukitettavat jv-putkilinjat on piirretty siniharmaalla rasterilla asemapiirustuksiin.
Huom. Urakoitsijan tarjous voi olla vesijohdon osalta esitetty osittain vaihtoehtoisella menetelmällä tehtäväksi (pakkosujuttamalla). Huomioitava tässäkin tapauksessa kiinteistöjen työnaikainen vedenjakelu. Työn lopputulos (kuten putkikoot) oltava suunnitelmakuvien mukainen.
Asfaltoitavat alueet näkyvät asemapiirustuksissa rastereilla. Yhdistetty pyörätie ja jalkakäytävä päällystetään koko leveydeltä.
Työhön kuuluu vesihuoltolinjojen rakentamisen niihin kuuluvine materiaaleineen, rakenteineen sekä aputoimintoineen ja mittaustöineen rakennusselostusten ja piirustusten mukaisesti. Kohteesta ei ole saatavissa koneohjausmallia. Autocad-tiedostot toimitetaan valitulle urakoitsijalle.
Työn katsotaan olevan valmis, kun kaikki asiakirjaluettelon mukaisissa suunnitelma-asiakirjoissa esitetyt työt on tehty huomioiden jäljempänä mainitut urakkarajat, sivu-urakat sekä rakennuttajan hankinnat ja kohde on koekäytetty sekä käyttöönottokunnossa ja loppudokumentit on luovutettu.
Rakennusurakoitsija toimii työmaan pääurakoitsijana, jolle kuuluu urakkaan sisältyvien työmaan johtovelvollisuuksien lisäksi työmaapalvelut. Pääurakoitsijan velvollisuuksiin kuuluvat kohdassa 3.3 mainitut rakennuttajan hankinnat.
Työmaan kaikki raportointi tehdään Buildie-sovelluksen kautta, mikä kaupungilla on tässä kohteessa
käytössä.
Filer
Navn
Størrelse
YSE_1998_rakennusurakan_yleiset_sopimusehdot.pdf
286 KB
Ojamonkatu_Yksikköhintaluettelo.xlsx
62 KB
Ojamonkatu_Urakkaohjelma.pdf
303 KB
Ojamonkatu_Määräluettelo.pdf
30 KB
Ojamonkatu_Yksikköhintaluettelo.pdf
34 KB
Suunnitelmat_laskentaan.zip
8,44 MB
Ojamonkatu_Turvallisuusasiakirja.pdf
222 KB
TarjouspyyntoRaportti559140.pdf
474 KB
Ojamonkatu_Työselostus.pdf
332 KB
Mercell A/S
En del af Mercell, en af Europas ledende aktører inden for formidling af information mellem indkøber og leverandør på det professionelle marked. CVR nr. 25698851
+45 63 13 37 00
Mercell A/S
|
B!NGS
Vesterbrogade 149
,
1620
København V
,
Danmark
Privatlivspolitik
|
Cookies
|
Vilkår og betingelser
|
Kontakt os
|
Login