Annoncering efter juridisk bistand

Hankinnan yleistiedot

101 - Tavarat ja palvelut arvosta
6.11.2014 16.05 (GMT+02:00)
28.10.2014 14.00 (GMT+02:00)

Hankintayksikkö

Helsingør Kommune Helsingør Kommune
Peter Høeg-Larsen Peter Høeg-Larsen
64502018

Hankinta on peruttu

Lyhyt kuvaus

Juridiske tjenesteydelser er ikke udbudspligtige i medfør af EU-reglerne, da der er tale om bilag II b ydelser. Helsingør Kommune ønsker dog at konkurrenceudsætte ydelsen for at få indblik i, hvad markedet kan tilbyde.

Udbuddet gennemføres efter principperne i EU-udbudsdirektiverne som et begrænset udbud med en udvælgelse af ansøgere, der efterfølgende opfordres til at afgive tilbud. For god ordens skyld benytter Helsingør Kommune de EU udbudsretlige termer.

Annonceringsmaterialet og samtlige efterfølgende supplerende oplysninger, herunder eventuelle rettelsesblade, vil være tilgængelige i Mercell.

Beskrivelse af opgaven

Helsingør Kommune udbyder en opgave på løbende juridisk rådgivning, sparring og kvalitetssikring i forbindelse med Helsingør Kommunes kommende udbud på ældreområdet – bestående af driften af et plejehjem samt fritvalgsydelser og sygepleje til borgere i eget hjem

Nedenstående opgaver kan bl.a. blive efterspurgt:

·        Rådgivning, sparring og juridisk kvalitetssikring af princippapir som skal forelægges byrådet.

·        Afholdelse af opstartsmøde i samarbejde med andre eksterne fag konsulenter.

·        Rådgivning, sparring og juridisk kvalitetssikring ved udarbejdelse af kontrakt.

·        Rådgivning, sparring og juridisk kvalitetssikring ved udarbejdelse af kravspecifikationen.

·        Rådgivning, sparring og juridisk kvalitetssikring ved udarbejdelse af det resterende udbudsmateriale.

·        Rådgivning, sparring og juridisk rådgivning i forbindelse med udvælgelse – og evalueringsfasen.

·        Rådgivning, sparring og juridisk rådgivning i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen.

Det er Helsingør Kommunes forventning, at ansøger tidligere har udarbejdet materiale for denne type opgave og, at det materiale kan stilles til rådighed for Helsingør Kommune i forbindelsen med løsningen af opgaven.

Såfremt ét eller flere af de efterspurgte prækvalifikations oplysninger ikke er vedlagt, vil Helsingør Kommune kunne være forpligtet til at afvise anmodningen om prækvalifikation som værende ikke-konditionsmæssigt.

Det er hensigten at prækvalificere 5 leverandører til at afgive tilbud.

Såfremt flere end 5 ansøgere opfylder Helsingør Kommunes krav til egnethed, udvælges de 5 ansøgere, som er bedst egnede til at løse opgaver af den pågældende art. Udvælgelsen vil ske på baggrund af relevansen af de af tilbudsgiver indsendte referencer, jf. skema e.

Bemærk: Som dokumentation for tidligere løste opgaver indenfor den denne type opgaver vil Helsingør Kommune anmode om at få tilsendt materiale i form af (indholdsfortegnelse) for kontrakter og bilagsoversigt.

Bemærk: Kontrakten forventes underskrevet i uge 48 - 2015, med umiddelbart opstart herefter.

Hankinta-asiakirjat

Tiedosto Koko
Skema a - tro og love erklæring art. 45 40 KB
Skema b - tro og love erklæring gæld til det offentlige 52 KB
Skema c - Økonomisk kapacitet 64 KB
Skema d - Referenceliste 01102014_ver_1.docx 38 KB

Mercell Suomi Oy

Osa Mercell-ryhmää, Euroopan johtavaa hankintapalvelujen sekä sähköisen kilpailutusjärjestelman tuottajaa.

Yleistä hankinnoista

Hankintalaki
TED

Yhteydenotto

Klikkaa tästä asiakaspalveluun

+358 207 661 072