Lyhyt kuvaus
Konkurransen gjennomføres som en begrenset idékonkurranse i to trinn. Første trinn er en åpen prekvalifisering, hvor alle interesserte team kan søke om deltakelse. Oppdragsgiver tar sikte på å invitere åtte team til å levere anonyme løsningsforslag i konkurransens andre trinn.
Haugesund kommune ønsker å hente frem sterke og fremtidsrettede ideer for videreutvikling av Haraldsgata med tilgrensende byrom og tverrgater. Det foreligger i dag ikke investeringsmidler for gjennomføring. Formålet med konkurransen er å få innspill til en helhetlig visjon for gågaten som på sikt kan realiseres etappevis gjennom kommunale budsjetter og aktuelle støtteordninger.
Konkurransen søker forslag som kan bidra til å styrke sentrum som et attraktivt bymiljø for opphold, rekreasjon, handel og byliv. Det ønskes særlig ideer som kan gi gågaten og tilstøtende byrom en tydeligere identitet og en mer helhetlig utforming.
Konkurransen er delt inn i tre overordnede problemstillinger. Forslagene skal vise et samlet konsept, en tydelig idé, men deltakerne står fritt til å legge ulik vekt på de tre problemstillingene. Hva skal Haugesund sentrum være i et 20–30 års perspektiv, og hvilken rolle skal Haraldsgata og de tilgrensende byrommene spille i denne utviklingen?