Norite gauti panašią informaciją kas rytą? Registruokitės 7 dienų NEMOKAMAI Mercell versijai!
Statistisk sentralbyrå bruker i dag WebSak+ og Arkiv+ (skyløsninger), levert av Acos, og benytter flere av Digitaliseringsdirektoratets (Digdir) fellesløsninger:
eFormidling, vi drifter «Integrasjonspunktet» selv.
eInnsyn
eSignering (levert av Posten)
Automatisk kontroll mot Kontakt og reservasjonsregisteret
eDialog (levert av KS)
Nye Altinn (Altinn 3)
I dagens sak- og arkivsystem har vi:
oppslag fra Websak+/Arkiv+ til Folkeregisteret, Enhetsregisteret og Microsoft 365-tjenester (Outlook, Teams, OneDrive – 1 veis løsning)
integrasjon med NYSS, et saksbehandlingssytem utviklet spesielt for en seksjon i SSB
Integrasjon med WebCruiter
Dagens prod og historiske baser skal konverteres og løsningen skal ha et felles søkegrensesnitt for alle basene, inklusive ny prod.base.
Produksjonsbase: 2021 – d.d (WebSak 8/9)
Historiske baser: 2009 – 2020 (WebSak 6/7)
1999 – 2008 (Mediekonvertert database med metadata fra WebSak – skannede og mappede dokumenter utført av WebLager (tidl. Dansk Skanning).
Ny løsning skal starte ny prodbase med skarpt skille til dagens prodbase.
Personalmapper fra dagens prodbase skal metadatakopieres over i ny base.
Brukeroppsett skal hentes via integrasjon fra EntraID.
Organisasjonen benytter kontorstøtteverktøy som Microsoft Office 365, Confluence, Jira, GitHub, og har ca. 500 felles e-postbokser.
Det vil være varierende hvor ofte saksbehandlere har behov for å benytte sak- og arkivsystemet, alt fra flere ganger daglig til noen få ganger i året. Aktive brukere anslås til ca 200.
En dedikert ansatt i SSB registrerer dokumentasjonen på vegne av Rådet i en egen arkivdel i SSBs’ sak og arkivsystem, WebSak+.
Overføringer skjer manuelt fra Mercell, PureService og Altinn.
Antall registreringer pr 2025: 11344
Antall registreringer pr. 16.06.2026: 5363
Formålet med anskaffelsen er å effektivisere arkiveringen, øke dokumentfangst, bedre kvaliteten på registreringer, og forbedre brukeropplevelse og gjenfinning.