Dynamiskt inköpssystem ekologisk frukt

Information

Restricted procedure
11/14/2017 3:40 PM (GMT+01:00)
11/11/2027 11:59 PM (GMT+01:00)

Buyer

Kriminalvården Kriminalvården
Karin Ekendahl
Sweden

Short description

Upphandlingen omfattar ett inköpssystem för ekologisk frukt till Kriminalvårdens medarbetare.

Upphandlingen omfattar ett inköpssystem för ekologisk frukt till Kriminalvårdens medarbetare.

Inledning

Ni inbjuds härmed att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem (DIS) gällande ekologisk frukt. Ett dynamiskt inköpssystem innebär att antalet anbudssökanden inte är begränsat och att ansökan om att få vara med i inköpssystemet kan göras löpande under hela giltighetstiden. Det är därmed inte innan bestämt vilka leverantörer som får möjlighet att leverera i likhet med ett ramavtal utan nya leverantörer kan ansluta vart efter. DIS är en process i två steg, liknande en selektiv upphandling. De anbudssökanden som uppfyller ställda uteslutnings- och kvalificeringskrav blir godkända (steg ett) och kommer sedan bli tillfrågade att lämna anbud i varje specifik upphandling (steg två).

Beskrivning av objektet

DIS:et omfattar abonnemang på fruktkorgar med ekologisk färsk frukt till Kriminalvårdens medarbetare samt fruktkorgar med ekologisk färsk frukt vid t.ex. representation och möten. Storlek på fruktkorgen varierar utifrån verksamhet, behov och säsong. Majoriteten av fruktkorgarna är abonnemang men även enstaka beställningar förekommer. Att tillhandahålla ekologisk frukt till medarbetarna är bland annat ett led i den friskvårdssatsning som Kriminalvården gör.

Mercell Holding AS

Part of the Mercell Group, one of Europe’s leading providers of e tender systems and information between buyers and suppliers in the professional market.

Contact us

Write to us

+47 21 01 88 00