Työasemapalvelun hankinta

Information

Restricted procedure
3/30/2026 2:52 PM (GMT+02:00)
4/29/2026 10:59 PM (GMT+02:00)

Buyer

Rajavartiolaitos Rajavartiolaitos
Kaupallinen yksikkö
PL 3
00131 Helsinki
Finland
0246003-5

Short description

Rajavartiolaitos pyytää osallistumishakemuksia hankinnassa, jonka kohteena on työasemapalvelu. Työasemapalvelun tulee tarjota Rajavartiolaitoksen käyttöön turvallisen, tehokkaan ja hallitun ympäristön, joka tukee päivittäistä toimintaa. Työasemapalvelun tulee täyttää tiukat turvallisuusvaatimukset, jotka mahdollistavat luotettavan ja suojatun työskentelyn korkean turvallisuustason ympäristössä.

Työasemapalvelun keskeiset elementit ovat:

* Yhtenäinen ja hallittu työasemaympäristö: työasemapalvelun tulee mahdollistaa keskitetty hallinta kaikille työasemille ja laitteille Rajavartiolaitoksen eriytetyssä verkossa. Kaikki työasemat ovat kovennettuja, ja niissä on käytössä tietoturvaprofiilit, jotka täyttävät korkeat tietoturvan vaatimukset.

* Eriytetty hallintaympäristö: Hallintaympäristö eriytetään muusta toiminnasta, jotta hallintaoikeudet ovat tiukasti kontrolloituja.

* Vahva identiteetin- ja käyttövaltuushallinta: Työasemapalvelu on integroitu viranomaisen olemassa olevaan identiteettihallintaan.

* Moderni ja turvallinen laitehallintamalli: Työasemien jakelu ja sovellusten paketointi tapahtuvat keskitetysti määritellyillä prosesseilla, jotka varmistavat, että kaikki ohjelmistot ja päivitykset täyttävät tiukat tietoturvavaatimukset.

* Tuki ja laajennettavuus: Työasemapalvelu on skaalautuva ja laajennettavissa tarpeen mukaan.

Ehdokkailta odotetaan kokemusta vastaavan palvelun tuottamisesta. Kokemus osoitetaan osoittamalla referenssi, jossa ehdokas on tuottanut Rajavartiolaitoksen tarvetta vastaavaa palvelua.

Mercell Holding AS

Part of the Mercell Group, one of Europe’s leading providers of e tender systems and information between buyers and suppliers in the professional market.

+47 21 01 88 00